پول‌شویی با بیت‌کوین دشوارتر می‌شود - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

پول‌شویی با بیت‌کوین دشوارتر می‌شود

زمان مطالعه: 3 دقیقه

هکرِ بیت‌فینکس (Bitfinex) 114 سال زمان نیاز خواهد داشت که برای بیت‌کوین‌های دزدیده شده به ارزش 7 میلیارد دلار پولشویی کند. اکثر کوین‌های دزدیده شده به واسطۀ این هکر در سال 2016 طی این 5 سال جابجا نشده‌اند. زیرا امروز پرداخت مجرمانۀ کریپتو بسیار چالش‌برانگیز است.
تنها حدود 4 درصد از 120 هزار بیت‌کوینی که یک هکر در سال 2016 از صرافی بیت‌فینکس دزدیده (به ارزش 7 میلیارد دلار) تا‌کنون شسته شده است. به گفتۀ شرکت الیپتیک (Elliptic) سارقان این بیت‌کوین‌ها به بیش از 100 سال زمان لازم دارند که این پولشویی را انجام دهند.
طبق گزارشی در پنج‌شنبه، 79 درصد از سرمایه‌های دزدیده شده تاکنون جابه‌جا نشده و هنوز در کیف پول هکرهاست. 21 درصد باقی مانده طی 5 سال گذشته جابه‌جا شده است و آ‌ن‌ها تاکنون توانسته‌اند تنها 270 میلیون دلار از این سرمایه را پاک یا مبادله کنند.
الیپتیک اشاره کرد که تکامل ابزارهای ردیابی کریپتو، مقررات و روش‌های اجرای قانون موجب شده که سرمایه‌های دیجیتالی که به صورت غیرقانونی به دست آمده به سختی تبدیل به پول نقد شود.

کندن بیت‌کوین (Peeling off)
برای مثال یک هکر از زنجیره‌هایی موسوم به کندن (peel chains) استفاده کرده تا سرمایۀ دیجیتال خود را بشوید و مبادله کند. با استفاده از این روش، توکن‌های کریپتو معمولا بسیار زیاد و با سرعت به گردش می‌افتند و از کیف پولی به کیف پول دیگر می‌روند، و هم‌زمان تنها بخش کوچکی از بیت‌کوین‌ها در این مسیر کنده می‌شوند و به مقصد واقعی خودشان می‌روند.
در سال 2016 بسیار دشوار بود که کوین‌هایی که به واسطۀ این زنجیره‌ها شسته می‌شوند، به صورت دستی ردیابی شوند. اما هم‌اکنون سیستم‌های ردیابی اتوماتیکی وجود دارد که توسعه یافته‌اند. برای مثال نرم افزار فورنسیکس الیپتیک (Elliptic Forensics) این امکان را می‌دهد که در هزارم ثانیه، مبدأ و مقصد نهایی وجوه شناسایی شوند، صرف نظر از اینکه تعداد و پیچیدگی معاملات چقدر است.
پس از دزدیده شده 119756 بیت‌کوین در سال 2016، هکر اعلام کرد که در سال 2017 معاملات زیادی انجام شده، اما در سال 2020 فعالیت آن‌ها تقریباً متوقف شده است.
با وجود این، وقتی قیمت بیت‌کوین در ابتدای 2021 افزایش زیادی پیدا کرد، هکرها وسوسه شدند که 12241 بیت‌کوین به ارزش 774 میلیون دلار را در ماه آوریل جابه‌جا کنند.
الیپتیک همچنین سه مکان را شناسایی کرد که هکرها از آن برای این معاملات استفاده می‌کنند: بازارهای دارک‌نت (darknet) 84 درصد، کیف پول‌های خصوصی 12 درصد و صرافی‌ها 4 درصد.

دیگر گزینه‌های زیادی وجود ندارد
فرایند پولشویی ابتدا در سال 2017 در بازار آلفابای (Alphabay) آغاز شد که بزرگترین بازار دارک‌نت در آن زمان بود. پس از آن، این بازار به واسطۀ قانون تعطیل شد و عملیات پولشوی به بازار هیدرا (Hydra) منتقل شد که هم‌اکنون بزرگترین بازار غیرقانونی است.
الیپتیک اعلام کرد که پس از وقفه‌ای در سال 2019، پولشویان در سال 2020 به بازار هیدرا بازگشته‌اند و هم‌اکنون ماهانه 3 میلیون دلار از بیت‌کوین‌های دزدیده شده را واریز می‌کنند، و تا کنون جمعا حدود 72 میلیون دلار از ارزش بیت‌کوین‌های دزدیده شده به هیدرا فرستاده شده است.
این هکر همچنین به صورت فعال از کیف پول محرمانه استفاده می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد که کوین‌های خود را از ردیاب‌های بلاک‌چین پنهان کنند. در ابتدا بخشی از بیت‌کوین‌ها به جوین مارکت (JoinMarket) ارسال شد، اما این هکر بعدا واسابی (Wasabi) را به عنوان کیف پول اولیۀ خود انتخاب کرد.
در مجموع، حدود 10 میلیون دلار شسته شده است و هر ماه حدود 1 میلیون از ارزش بیت‌کوین‌های دزدیده شده به کیف پول واسابی ارسال می‌شود.
مبادلات کریپتو تنها 4 درصد از معاملات هکرها را تشکیل می‌دهند. زیرا اکثر معاملات کریپتو در فرایندهای سختگیرانۀ مشتری خود را بشناس (know-your-customer) و ضد پولشویی (anti-money laundering) استفاده می‌کنند که نقد کردن وجوه دزدیده‌شده بدون افشای هویت را بسیار دشوار می‌کند.
الیپتیک نتیجه می‌گیرد که با سرعت کنونی 114 سال لازم است تا باقی وجوه دزدیده شده شسته شوند. تحلیلگرهای بلاک‌چین با روشن‌ساختن فعالیت‌های مجرمانه، مانند آنچه با صرافی بیت‌فینکس انجام شد، روزبه‌روز استفادۀ غیرقانونی کریپتو را دشوار می‌کنند.

منبع: cryptoslate.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

0.0/5

هشتاد ÷ = 10