پیشی‌گرفتن قرارداد باز در اتریوم از قرارداد باز در بیت‌کوین - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

پیشی‌گرفتن قرارداد باز در اتریوم از قرارداد باز در بیت‌کوین

زمان مطالعه: 2 دقیقه

قرارداد باز (open interest) برای بیت‌کوین به میزان قابل توجهی کاهش یافته، اما برای اتریوم به یکباره افزایش یافته است، آن هم پس از سقوط اخیر بازار که موجب شد قیمت بیت‌کوین از 64 هزار دلار به 29900 دلار برسد و سپس به 36 هزار دلار بازگردد.

طبق گزارش بررسی صرافی‌ها در “CryptoCompare”، قیمت اتریوم در انتهای ماه مه 2.5 درصد کاهش یافت؛ با وجود این، زمانی که قرارداد باز در این کریپتوکارنسی از نظر سرمایۀ بازار 9.9 درصد رشد کرد و به 6 میلیارد رسید، اتریوم سهم بازار خود را در بازار مشتقات به دست آورد. طی همین دوره، قراردادباز در بیت‌کوین 25.8 درصد کاهش یافت.

نمودار مجموع قراردادباز آینده به دلار، بیت‌کوین در برابر اتر، منبع:  CryptoCompare

صرافی بایننس با 1.5 میلیارد دلار بالاترین رقم قرارداد باز را برای قراردادهای دائمی آیندۀ اتریوم داشت و پس از آن صرافی‌های “Bybit”، “Huobi” و “OKEx” قرار داشتند. صرافی “CME” با 489 میلیون دلار بالاترین قرارداد باز آیندۀ اتریوم را داشت و پس از آن صرافی “OKEx”  با 481 میلیون دلار قرار گرفت.

قرارداد باز برای معاملات آتی بیت‌کوین در صرافی “CME” در ماه گذشته 22.9 درصد کاهش یافته و به 2 میلیارد رسیده است؛ در مقایل قرارداد باز اتریوم در مقایسه با ماه آوریل 146 درصد افزایش یافته و به میانگین 489 میلیون دلار رسیده است.

تاریخچۀ ماهیانه معاملات آتی در صرافی “CME”، منبع: CryptoCompare

این ارقام در حالی وجود دارند که کل حجم معاملات روزانه در فضای کریپتوکارنسی 26.5 درصد افزایش یافت و به 4.8 تریلیون دلار رسید و کل حجم خریدوفروش مشتقات 40.4 درصد افزایش یافت و به 5.5 تریلیون دلار رسید. طبق این گزارش، وقتی سرمایه‌گذاران به بی‌ثباتی بیشتر در بازار واکنش نشان دادن، این حجم‌ها افزایش یافت. صرافی‌های “Bybit”، “Huobi” و “OKEx” بزرگترین صرافی‌های معاملات روزانه بودند، اما در زمینۀ مشتقات “Bybit” جایگزین “Huobi” در این فهرست شد.

افزایش قرارداد باز در اتریوم و کاهش آن در بیت‌کوین در حالی مورد توجه قرار گرفته که در رسانه‌های اجتماعی سخن از فلیپنینگ (Flippening) افزایش یافته است. فلیپنینگ سناریویی است که طبق آن اتریوم از بیت‌کوین پیشی خواهد گرفت و نخستین ارز رمزنگاری‌شده از منظر ارزش بازار خواهد شد.

طبق سایتی که برای ردیابی فلیپنینگ راه‌اندازی شده، جایزۀ استخراج اتریوم هم‌اکنون از جایزۀ استخراج بیت‌کوین بیشتر است، چنان‌که حجم، تعداد و هزینۀ معاملات اتریوم بر بیت‌کوین برتری دارد.

داده‌ها نشان می‌دهد که اوایل امسال، سرمایۀ بازار اتریوم حدود 19 درصدِ سرمایۀ بازار بیت‌کوین بود؛ اما با توجه به تغییر قیمت اخیر، سرمایۀ اتریوم برای مدت کوتاهی به نصف ارزش بازار بیت‌کوین رسید.

توجه به این موضوع جالب است که در سال 2017 سرمایۀ بازار اتریوم معادل 83 درصد از سرمایۀ بازار بیت‌کوین بود. هم‌اکنون سهم بیت‌کوین از کل بازار 41 درصد است و سهم اتریوم 18.8 درصد است. در سال 2017 سهم بیت‌کوین 38 درصد و سهم اتریوم 33 درصد بود.

منبع: cryptoglobe.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

− یک = 4