کاهش کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

کاهش کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم

زمان مطالعه: 2 دقیقه

کاهش کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم ، با کاهش تراکم شبکه اتریوم. طبق گزارش “Decrypt” هم‌اکنون فضای بیشتری در شبکۀ اتریوم در دسترس است، زیرا فعالیت دیفای (DeFi) در آن کاهش یافته است.

شبکۀ اتریوم که تراکم و هزینۀ تراکنش بالایی داشت، هم‌اکنون وضعیت متفاوتی دارد. طبق گزارش گلاسنود (Glassnode)، درآمد ماینرها از کارمزد تراکنش‌ها، که ماه گذشته 15000 اتر در روز بود، اکنون بیش از 85 درصد کاهش داشته است. میانگین هفت روزه نشان می‌دهد که این رقم هم‌اکنون به 1900 اتر رسیده است. این شرکت تحلیلی نوشت: «کارمزد تراکنش در ژوئن 2020، یعنی پیش از آغاز “تابستان دیفای” (DeFi Summer)، نیز مشابه سطح کارمزد کنونی بود».

در همین ماه بود که پروتکل وام‌دهی دیفای، موسوم به کامپاند (Compound)، توکن خود با نام “COMP” را منتشر کرد، به صورت غیررسمی «تابستان دیفای» را آغاز کرد و  برای محصولاتی که اجازه می‌دهند مردم بدون رفتن به بانک یا استفاده از واسطه‌های مالی دیگر وام بگیرند، وام بدهند یا مبادله کنند، تقاضا را افزایش داد. بسیاری از پروتکل‌های دیفای از زیرساخت اتریوم استفاده می‌کنند که همین موجب افزایش محبوبیت این شبکه شده است و البته تراکم آن را نیز افزایش داده است.

کارمزد تراکنش‌ها با افزایش تقاضا برای شبکه افزایش می‌یابد. هرچه تقاضای برای انجام معاملات افزایش یابد، خواه پیشنهادات “NFT” یا وام‌های کامپاند، فضای کمتری برای معاملات اضافی در یک بلاک وجود خواهد داشت؛ در نتیجه، هزینه‌های تراکنش افزایش می‌یابد. در مقابل، وقتی فضای بیشتری در دسترس باشد، هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

طبق گزارش ” Decrypt” هم‌اکنون فضای بیشتری در دسترس است، زیرا فعالیت دیفای کاهش یافته است. همچنین گلاسنود در 7 ژوئن نوشت که ماه اخیر یک کاهش تاریخی رخ داده است.

پیش‌تر در ماه ژوئن 1 تا 2 میلیارد دلار ارزش در پروتکل‌های دیفای اتریوم در گردش بود. این رقم که موسوم به «ارزش کل قفل شده» (TVL) است، امروز به 50 میلیارد دلار رشد کرده است. اما در 11 مه، یعنی درست فردای روزی که اتر به قیمت مبادلۀ 4165 دلار رسیده بود، این ارزش کل قفل شده 86 میلیارد دلار بود.

بر اساس داده‌های گردآوری شده به دست ” BitInfoCharts”، متوسط هزینۀ تراکنش در 20 ژوئن 3.5 دلار بود و در 12 مه 69.92 دلار بود. از 1 ژانویه (که قیمت اتر 724 دلار بود) تا کنون، هزینه تراکنش به این میزان سقوط نکرده بود.

منبع: decrypt.co

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

÷ 1 = شش