بانک مرکزی اروپا استفاده از یورو دیجیتال را ناگزیر می‌داند - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

بانک مرکزی اروپا استفاده از یورو دیجیتال را ناگزیر می‌داند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بانک مرکزی اروپا (ECB) در گزارش اخیر خود گفته دیجیتالی‌شدن ارزهای سنتی مانند یورو، می‌تواند جذابیت بین‌المللی آن‌ها را افزایش دهد. همچنین این بانک هشدار داده که عدم ارائه ارز دیجیتال ثبات مالی را به خطر می‌اندازد.

این نهاد نظارتی اعلام کرده که نسبت‌به احتمال تسلط غول‌های فناوری بر پرداخت‌ها از طریق «ارزهای ساختگی» نگران است.

بانک مرکزی اروپا (ECB) در بررسی اخیرش درباره نقش بین‌المللی یورو، اشاره کرده که استفاده از یورو دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت، واحد حساب و ذخیره ارزش برای ثبات ارزهای فیات مغید است و باید استفاده از آن‌ها تشویق شود.

به گفته این بانک، داشتنِ ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) باتوجه به چارچوب‌هایی که دارد، می‌تواند خطرات مرتبط با معاملات مرزی سنتی را کاهش دهد. همچنین ارز دیجیتال بانک مرکزی یاCBDC  همچنین باعث کاهش هزینه‌های معامله، گسترش دسترسی به خدمات پرداخت و کاهش  واسطه‌ها می‌شود. به عنوان مثال انتقال حواله می‌تواند کارآمدتر شود.

ECF معتقد است که یک CBDC همچنین می‌تواند به طور جزئی یا کامل به عنوان جایگزینی برای ارزهای ناپایدار ملی در کشورهایی که دارای اقتصاد ضعیف هستند، عمل کند و به یک وسیله پرداخت محلی، وسیله پس انداز و در نهایت واحد حساب تبدیل شود.

این بانک تاکید کرده که یک ارز دیجیتال، استفاده از فاکتورها، رسیدها، شناسه‌ها و امضاهای الکترونیکی را تسهیل می‌کند.

از طرف دیگر، بانک مرکزی اروپا باور دارد که CBDC به حفظ استقلال سیستم‌های پرداخت داخلی کمک می‌کند. از طرف دیگر، عدم ارائه ارز دیجیتال از سوی بانک مرکزی، خطرات ثبات سیستم مالی را در پی دارد. نویسندگان بخش CBDC گزارش این بانک گفته‌اند: «یک نگرانی می‌تواند وضعیتی باشد که در آن پرداخت‌های داخلی و مرزی تحت تأثیر ارائه‌دهندگان غیر داخلی، از جمله غول‌های فناوری خارجی که به طور بالقوه ارزهای ساختگی زیادی را در آینده ارائه می‌دهند، باشد.»


شرکت‌هایی مانند پلت‌فرم‌های جهانیِ رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک در تلاشند ارزهای بومی خود را توسعه دهند که محبوبیت آن‌ها می‌تواند به دلیل تعداد زیادی مشتری، به سرعت افزایش یابد.

به گفته اقتصاددانان، «این نه تنها می‌تواند ثبات سیستم مالی را تهدید کند، بلکه افراد و بازرگانان نیز در برابر تعداد اندکی از ارائه‌دهندگان غالب با در دست داشتنِ قدرت بازار، آسیب‌پذیر خواهند بود.»

این مطالعه که روز چهارشنبه منتشر شد، همچنین گزینه‌های طراحی جایگزین برای یک ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار داده است. در این گزارش خاطرنشان شده که ویژگی‌های خاص می‌تواند ارتباط جهانی و نقش بین‌المللی ارزی را که در آن CBDC وجود دارد، تعیین کند.

از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به قابلیت همکاری با سیستم‌های پرداخت غیر خانگی، محدودیت استفاده از افراد غیر مقیم، ناشناس‌بودن کاربران و سازوکار اصلی انتقال و تسویه حساب‌های آنلاین و آفلاین اشاره کرد.

این در حالی است که بانک مرکزی اروپا هنوز پروژه یورو دیجیتال را آغاز نکرده است. مقامات قبلاً اظهار داشته‌اند که انتظار می‌رود شورای حکومتی در حدود اواسط سال 2021 در این‌باره تصمیم بگیرد. ده‌ها کشور در حال حاضر در حال کار برای صدور CBDC هستند؛ از جمله چین، ایالات متحده و روسیه.

نظر شما در مورد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی چیست؟ نظرات خودتان را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

منبع: news.bitcoin.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

دو × یک =