تأثیر قطع برق در چین بر کاهش قیمت بیت‌کوین - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

تأثیر قطع برق در چین بر کاهش قیمت بیت‌کوین

زمان مطالعه: 2 دقیقه

در اوایل ماه آوریل، یک حادثه در معدن زغال‌سنگ سین‌کیانگِ چین باعث شد نرخ هش شبکه بیت‌کوین طی یک روز 30٪ سقوط کند، که این موجب سقوط مهمترین ارز رمزنگاری‌ شد. اکنون نیز، نرخ هش بیت‌کوین متحمل ضرر مشابهی شده است و ماینرهای مستقر در سیچوانِ چین با محدودیت‌های مصرف برق مواجه هستند.
شبکۀ برق ایالتی مربوط به سیچوان، که بخش قابل توجهی از برق آبی منطقه را دربرمی‌گیرد، در اوایل این هفته اطلاعیه‌ای صادر کرد که طبق آن شرکت‌های محلی و خانوارها را ملزم به محدودکردن مصرف برق می‌کرد، زیرا تقاضای برق در این ایالت افزایش یافته است.
این اطلاعیه به همۀ عملیاتی واقع در «ناحیۀ صنعتی مصرف هیدروالکتریسیته» در این منطقه را دربرمی‌گیرند.
این مناطق را دولت برای انگیزه‌بخشی به «صنایع پر مصرف» ایجاد کرده تا بتوانند از برق آبی ارزان در ماه‌های تابستان استفاده کنند. گفته می‌شود بسیاری از تأسیسات استخراج بیت‌کوین در این مناطق صنعتی تحتِ تحریم دولت کار می‌کردند.
توضیح یک دلیل بالقوه برای تحرک اخیر قیمت بیت‌کوین
به ازای Blockchain.com، نرخ هش کل شبکه بیت‌کوین (TH/s) در 13 مارس به 180.67 میلیون TH/s رسید، یعنی تقریباً 37٪ بازگشت در مقایسه با حادثۀ اوایل ماه آوریل. از 16 می، یعنی روزی که ماینرهای سیچوان آفلاین بودند، میزان کل هش از 172.36 میلیون TH/s به 150.653 میلیون TH/s کاهش یافت.

اندازۀ خالص تأسیسات استخراج چینی و پیامدهای خاموش شدن آن نیز از طریق درآمد کل ماینرها قابل‌مشاهده است.
طبق سایت تحلیلی Glassnode، درآمد کل ماینر از 1.23 میلیارد دلار به 692.16 میلیون دلار کاهش یافته است. این یعنی تقریباً 50٪ سقوط.

این دقیقاً زمانی بود که بیت کوین به 37000 دلار سقوط کرد، یعنی همین چهارشنبه. ایلان ماسک و لیکوئیدشدن (سرعت نقدشوندگی) گسترده از عواملی بودند که به این فروش گسترده در ابتدای هفته منجر شدند، و قطع برق سیچوان در این هفته علت مضاعفی بود که موجب کاهش بیشتر قیمت بیت‌کوین شد.

در حالی‌که سرمایه‌گذاران زیادی انتظار داشتند که قیمت بیت‌کوین از هفتۀ گذشته بیشتر شود، این قیمت 25% سقوط کرد.منبع: Tradingview.com

شبکه ایالتی سیچوان برای رفع محدودیت‌های فعلی برق در منطقه سیچوان جدول زمانی ارائه نداده است. با این حال، گزارشی از China Times خبر داد که ماینرهای بیت کوین ممکن است پس از 25 می آنلاین شوند.
با توجه به اینکه بیت کوین پس از اولین قطعی برق در چین نتوانست به بالاترین سطح خود برسد، تصور اینکه به زودی قیمت آن بهبود یابد، دشوار است.

منبع: bitcoinist.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

پنچاه شش ÷ = 7