پلیس ترکیه در تعقیبِ مدیرعامل صرافی Thodex - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

پلیس ترکیه در تعقیبِ مدیرعامل صرافی Thodex

زمان مطالعه: 2 دقیقه

ترکیه هم‌اکنون 6 مظنون را که به صرافی کریپتوکارنسی تودکس (Thodex) مربوط بودند، به زندان انداخته است، این صرافی کلاهبرداری متهم شده است. مقامات ترکیه و اینترپل جستجوهای خود را گسترده‌تر کرده‌اند تا مدیرعامل این صرافی را بیایند.
مدیر این صرافی پیش از بستن پلتفورم خریدوفروش صرافی خود از کشور خارج شد و مانع شد که مشتریان سرمایه‌های خود را از بازپس گیرند.
رویترز روز پنج‌شنبه گزارش داد که ترکیه 6 مظنون مرتبط با صرافی تودکس را که به کلاهبرداری متهم است، دستگیر کرده است.
این صرافی پس از آنکه مدیرعاملش فاروک فاتح اوزر (Faruk Fatih Ozer) به آلبانی گریخت، به یکباره از خریدوفروش ممانعت کرد. مشتریان علیه صرافی شکایت کرده‌اند که نمی‌توانند وارد حساب‌های کاربری خود شوند و سرمایۀ خود را بازپس گیرند.
سخنگوی دادستانی آنادولوی (Anadolu) استانبول اظهار داشت که این 6 مظنون شامل برادر، خواهر و کارمندان ارشد شرکت اوزر است و اشاره کرد که این افراد در انتظار محاکمه هستند. دستِ‌کم 83 نفر در هفتۀ گذشته بازداشت شدند، اما بیشترشان آزاد شدند.
اینترپل، به درخواست ترکیه، برای مدیرعامل تودکس اخطار قرمز صادر کرده‌ است. سلیمان سویلو (Suleyman Soylu) وزیر کشور ترکیه این هفته در مصاحبه با NTV اشاره کرد که ترکیه برای جستجوی اوزر به چهار کشور من‌جمله آلبانی نیرو اعزام کرده است و گفت:
در صورت دستگیری این فرد با اخطار قرمز، ما با بخش بزرگی از این کشورها توافق استرداد متهم به دولت متبوعه را داریم. به امید خداوند او دستگیر و بازگردانده خواهد شد.
کاربران و رسانه‌ها ادعا کرده‌اند که اوزر 2 میلیارد دلار از سرمایۀ مشتریان را برده است. اما وزیر کشور اظهار داشت که پورتفولیوی شرکت نشان می‌دهد که این رقم 108 میلیون دلار بوده است.
تودکس تنها صرافی‌ای نبوده که مقامات ترکیه آن را بازرسی کرده‌اند. وربیت‌کوین (Verbitcoin) نیز ناگهان خریدوفروش را متوقف کرد و به موجب اتهام کلاهبرداری هم‌اکنون تحتِ‌بازرسی است. این هفته چهار تن در رابطه با پروندۀ وربیت‌کوین دستگیر شده‌اند و به زودی محاکمه خواهند شد.
بانک مرکزی ترکیه به تازگی استفاده از کریپتوکارنسی را برای پرداخت منع کرده است، اما اعلام کرده که قصد ندارد به کلی کریپتوکارنسی را ممنوع کند. دولت ترکیه هم‌اکنون در حال تدوین یک چارچوب ضوابط برای کریپتوکارنسی است.

*اگزیت اسکم (exit scam) زمانی رخ می‌دهد که یک شرکت در حالی‌که برای سفارش‌های جدید پول پرداختی دریافت می‌کند، ارسال سفارش را متوقف کند. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

منبع: www.news.bitcoin.com

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

0.0/5

شصت − 54 =