ماینینگ چیست و چطور کار می‌کند؟ - دیدکس
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ماینینگ چیست و چطور کار می‌کند؟

زمان مطالعه: 10 دقیقه

ماینینگ (mining) و ماینر (miner) برای کسانی که با بازار کریپتوکارنسی‌ها آشنا می‌شوند، واژۀ جالبی است. ممکن است بپرسند چه شباهتی بین کار دشوار «معدن» و بازار کریپتوکارنسی‌ها هست که چنین اصطلاحی برای استخراج و به دست آوردن کریپتوکارنسی استفاده می‌شود؟!

البته که این شباهت کلامی موجب شده حتی به شوخی تصاویری مانند عکس زیر را هم در سایت‌های بین‌المللی ببینیم؛ اما اگر به واژه‌نامه‌ای مانند وبستر (webster) سری بزنیم، می‌بینیم که در زبان انگلیسی یکی از تعاریف ذکر شده برای واژه ماینینگ به این شرح است: «فعالیت یا فرایند جستجو کردن میان انبوهی از اطلاعات برای یافتن داده‌ها یا الگوهایی خاص».

خب ظاهراً این مسئله حل شد: استخراج ارز رمزنگاری‌شده ارتباطی با کار معدن ندارد! حال می‌توانیم این تعریف را با وجود ابهامش به ذهن بسپاریم و برویم سراغ اصل مطلب: کریپتو ماینینگ چیست؟ مکانیزمش چیست؟ چگونه می‌توان به یک ماینر تبدیل شد؟ و سوالات مشابه دیگر. اگر این پرسش‌ها برای شما هم جالب است، در این مقاله همراه ما باشید.

به بیان ساده، کریپتو ماینینگ (crypto mining) یا استخراج ارز رمزنگاری‌شده، به فرایندی گفته می‌شود که شما بدون صرف پول، کریپتوکارنسی به دست می‌آورید. در فرایند استخراج کریپتوکارنسی شما با استفاده از رایانه معادلات رمزنگاری‌شده یا کریپتوگرافیک را حل می‌کنید و بدین‌ترتیب کریپتوکارنسی جدید به دست می‌آورید. بنابراین، فرایند استخراج عامل اصلی افزوده‌شدن کوین‌های جدید به ذخیرۀ کریپتوکارنسی موجود در یک شبکه است.

می‌توان پرسید منظور از حل معادلات رمزنگاری‌شده چیست؟ فرایند حل معادلات شامل تأیید بلاک‌های اطلاعات و افزودن سابقۀ معاملات انجام شده به بلاکچین است. عجیب نیست که معنای این عبارت را متوجه نشوید؛ زیرا برای فهم این موضوع، ابتدا باید بدانید که بلاکچین چیست. بلاکچین یک دفترحساب عمومی است که همۀ معامله‌های انجام شده در شبکه، در این دفتر ثبت می‌شوند.

تا اینجا، این دفتر شبیه به دفترحساب سنتی یک مغازه‌دار، یا شبیه به سرور مرکزی یک بانک است که اطلاعات همۀ معامله‌ها در آن‌ها ثبت می‌شود؛ اما این دفترحساب یک تفاوت اساسی با آن دفترحساب مغازه یا سرور بانک دارد: همۀ کاربران شبکۀ بلاکچین یک کپی از این دفتر دارند که در لحظه به‌روز می‌شود. در واقع معامله‌های بلاکچین به تأیید همۀ کاربران می‌رسد.

حالا با توجه به آنچه گفته شد، اگر بخواهیم به زبان فنی‌تر و تخصصی‌تری ماینینگ را توضیح دهیم، باید گفت در یک شبکۀ بلاکچین، رایانه‌های کاربران که به شبکه متصل هستند، از فرایندهای رمزنگاری برای تجزیه و تحلیل معامله‌ها، تأیید اعتبارشان و افزودن آن‌ها به دفترحساب شبکۀ بلاکچین استفاده می‌کنند. کاربری که با رایانۀ خود در چنین فرایندی مشارکت می‌کند جایزه می‌گیرد و جایزۀ او کرپیتوکارنسی جدید است.

در ادامه مکانیزم این فرایند را بیشتر توضیح می‌دهیم.

مکانیزم ماینینگ یا استخراج ارز رمزنگاری‌شده چیست؟

همان‌طور که شرح دادیم، ماینرهای کریپتوکارنسی مشروعیت معاملات کریپتو را تأیید می‌کنند و بابت آن کریپتوی جدید جایزه می‌گیرند. اما با وجود توضیحاتی که ارائه شد، برای بیشتر خوانندگان همچنان مبهم است که این فرایند تأیید معاملات دقیقا چگونه است. برای آنکه عمیق‌تر و با مفاهیم تکنیکی‌تری از این سازوکار آگاهی پیدا کنید، ابتدا لازم است که فناوری پشت این فرایند را خوب بشناسید. یعنی فراتر از تعاریف کلی و عمومی، بدانید که بلاکچین دقیقا چگونه کار می‌کند.

بلاکچین مجموعه‌ای از بلاک‌های داده است که به صورت زنجیروار با هم پیوند دارند؛ داده‌های این بلاک‌ها اطلاعات مربوط به معامله‌ها هستند که به انتهای دفترحساب عمومی (که در بالا درباره‌اش صحبت کردیم) افزوده می‌شوند.

بلاکچین اجزا و فرایندهای کلیدی‌ای دارد که برای فهم کارکرد آن، لازم است کوتاه درباره‌شان بگوییم:

 1. گره‌ها یا “nodes”: افراد و ابزارهایی که در بلاک‌چین هستند (مانند رایانۀ شما یا رایانه‌های ماینرهای دیگر) گره‌های بلاک‌چین هستند.
 2. ماینرها یا “miners”: یک گره خاص که کار آن تأیید (یا حل کردن) بلاک‌های تأییدنشدۀ بلاک‌چین است. وقتی یک ماینر یک بلاک را تأیید می‌کند، بلاک تأییدشده به بلاکچین افزوده می‌شود. نخستین ماینری که به گره‌های دیگر اعلام کند که یک بلاک را حل کرده و به بلاکچین افزوده، کریپتوکارنسی جایزه می‌گیرد.
 3. معامله‌ها یا transactions”: معامله همان تبادل ارزهای رمزنگاری‌شده یا کریپتوکارنسی‌ها میان دو تریدر است. هر معامله در فهرستی از معامله‌های دیگر قرار می‌گیرد تا مجموعاً به یک بلاک تأییدنشده افزوده شوند. سپس هر بلاک که شامل اطلاعات این معامله‌هاست باید به دست ماینرها تأیید شوند.
 4. هش‌ها یا “Hashes”: هش‌ها پایه و اساس بلاکچین هستند و به گره‌ها کمک می‌کنند که مشروعیت معاملات کریپتوکارنسی‌ را تأیید کنند. هش یک تابع ریاضی پیچیده است که حجم زیادی از داده‌های مربوط به معاملات را درهم و فشرده‌ می‌‌سازد و به یک عبارت رمزنگاری شده (ترکیبی از اعداد و حروف) با طول ثابت تبدیل می‌کند. کسی که این عبارات را ببیند، نمی‌تواند از ظاهر آن اطلاعات اصلی را حدس بزند و این خود به معنای تأمین امنیت شبکۀ بلاکچین است. فرایند استخراج یا ماینینگ کریپتوکارنسی به معنای کار کردن با این هش‌ها و حل کردنشان است.
 5. نانس‌ها یا “Nonces”: این اصطلاح مخفف عبارت “Number only used once” است، یعنی عددی که یک بار استفاده می‌شود. در استخراج کریپتو، نانس که یک عدد است، در هریک از بلاک‌های بلاکچین به هش افزوده می‌شود. در واقع نانس عددی است که ماینرها به هنگام حل معادلات به دنبال یافتن آن هستند.
 6. الگوی اجماع یا “consensus algorithm”: الگوی اجماع فرایندی است که در سیستم‌های توزیع شده‌ای همچون بلاکچین کمک می‌کنند که ماینرها برای تأیید داده‌ها به توافق و اجماعی دست یابند. این الگو در واقع مکانیزمی است که به کاربران یا همان گره‌ها اجاره می‌دهد که در یک محیط توزیع شده و غیرمتمرکز هماهنگ شوند؛ به تعبیری همۀ آن‌ها بر یک منبع واحد از صحت و اعتماد توافق می‌کنند.
 7. بلاک‌ها یا “blocks”: هر بلاک در یک بلاکچین شامل فهرستی از معاملات است. وقتی بلاک‌ها تأیید شوند، قابل اصلاح و تغییر نیستند. اگر بر فرض قرار باشد که یک بلاک قدیمی تغییر پیدا کند، این یعنی هش آن بلاک باید اصلاح شود و سپس تک تک بلاک‌هایی که پس از آن بلاک به زنجیره افزوده شده‌اند، باید به دست همۀ گره‌ها دوباره شناسایی و تأیید شوند. بنابراین اصلاح بلاک‌های قدیمی غیرممکن لست.
 8. بلاکچین یا “blockchain”: بلاکچین خود مجموعه‌ای از بلاک‌هاست که در نظم زمانی فهرست شده‌اند. بلاک‌هایی که پیش‌تر منتشر شده‌اند قابل اصلاح و تغییر نیستند و این موجب شفافیت بلاکچین می‌شود. ضمن آنکه همگان می‌توانند معاملات بلاکچین را ببینند.

اکنون که با ارکان و فرایندهای اصلی بلاکچین آشنا شدیم، می‌توانیم با فرایند استخراج کریپتو قدم به قدم آشنا شویم:

1- گره‌ها باید تأیید کنند که معاملات مشروعیت دارند: فرض کنید شخصی به نام احمد از شخص دیگری به نام علی 5 میلیون تومان قرض کند و برای بازپرداخت قرضش مقداری بیت‌کوین برای علی بفرستد. برای آنکه این معامله کامل شود، لازم است که فرایند تأیید آن طی شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

2- معامله‌ها به فهرست معامله‌های دیگر افزوده می‌شود تا همگی با هم یک بلاک را تشکیل دهند: در قدم بعدی، معامله‌ها به یک فهرست افزوده می‌شوند و این فهرست به یک بلاک تأیید نشده از اطلاعات اضافه می‌شود. اگر به مثال بالا بازگردیم، پرداخت بیت‌کوین از سوی احمد به علی یکی از معامله‌هایی است که در این فهرست قرار دارد. وقتی این معامله به بلاکچین افزوده شود (و فرایند تأیید اعتبار آن کامل شود)، از دوباره خرج شدن هر کریپتوکارنسی جلوگیری می‌شود. زیرا وقتی هر معامله‌ای ثبت و تأیید شود، قابل تغییر و دستکاری نیست.

3- یک هش و انواع دیگری از داده‌ها به بلاک تأییدنشده افزوده می‌شود: وقتی به تعداد کافی معامله به بلاک افزوده شد، اطلاعات دیگری نیز به آن اضافه می‌شود، من‌جمله: هدر دیتا (header data) و هش از بلاک پیشین زنجیره، و یک هش جدید برای بلاک جدید.

آنچه اینجا رخ می‌دهد آن است که هدر آخرین بلاک (که پیش از بلاک جدید به زنجیره افزوده شده است) با عدد نانس (nonce) ترکیب می‌شود و یک هش جدید می‌سازد. این هش جدید به بلاک تأییدنشده افزوده می‌شود و سپس لازم است که یک ماینر یا یک گره آن را تأیید کند. در این صورت اگر شما به عنوان ماینر شانس حل آن را داشته باشید، به همۀ ماینرهای دیگر شبکه اطلاع می‌دهید که این کار را انجام داده‌اید.

4- ماینرها هش بلاک را تأیید می‌کنند تا مشروعیت آن را تضمین کنند: در این گام از فرایند، ماینرهای دیگر در شبکه، صحت و درستی بلاک تأییدنشده را با بررسی هش ارزیابی می‌کنند.

5- بلاک جدید به محض تأیید شدن در بلاکچین منتشر می‌شود: فرایند تأیید بلاک به دست ماینرها اثبات کار یا “proof of work” نام دارد (POW). به تعبیر دیگر اثبات کار یعنی فرایند زمان‌بر حل کردن هش، و اثبات این موضوع به دیگران که شما این کار را به شیوۀ مشروعی انجام داده‌اید. وقتی آن‌ها بتوانند این موضوع را تأیید کنند، اثبات کار تکمیل می‌شود.

حال به مثالمان باز می‌گردیم. همۀ فرایندی که از آن گفتیم، یعنی انتقال بیت‌کوین از احمد به علی، هم‌اکنون تأیید شده و به عنوان بخشی از بلاک مذکور به بلاکچین افزوده شده است. این بلاک در انتهای زنجیرۀ بلاکچین دارد. زیرا ماهیت بلاکچین بر اساس یک توالی زمانی است.

یک نکتۀ جالب در تأیید بلاک‌های جدید آن است که گاهی دو ماینر به صورت همزمان یک بلاک جدید را تأیید و منتشر می‌کنند و شبکه آن‌ دو را به‌عنوان دو بلاک رقیب می‌شناسد. در این صورت، ماینرها به استخراج بلاک‌های بعدی می‌پردازند. رقابت میان این دو بلاک تا زمانی ادامه می‌یابد که بلاک بعدی بر اساس یکی از آن‌ها استخراج شود. بلاک برنده ملاک عمل ماینرها برای افزودن بلاک‌های بعدی به زنجیره خواهد بود. 

تفاوت استخراج بیت ‌کوین یا استخراج سایر کریپتوکارنسی‌ها چیست؟

وقتی درباره ماینینگ در گوگل سرچ کنید، مشاهده خواهید کرد که اکثر مطالب به این موضوع اختصاص یافته که استخراج بیت ‌کوین چیست. در واقع بیت‌کوین محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین نمونۀ کریپتوکارنسی قابل‌استخراج است و مکانیزمی که در این مقاله در خصوص استخراج ارز رمزنگاری‌شده شرح داده‌شد، همان مکانیزمی است که بیت‌کوین بر اساس آن استخراج می‌شود (یعنی بر اساس الگوریتم اجماع اثبات کار). اما باید به سه نکته در خصوص استخراج بیت‌ کوین و تفاوت آن با سایر کریپتوها توجه داشت:

1- همۀ کریپتوها همچون بیت‌کوین قابل‌استخراج نیستند، مانند کاردانو، ریپل یا پولکادات که از الگوریتم “non minable” یا غیرقابل استخراج استفاده می‌کنند.

2- سرعت ماینینگ در بیت‌کوین همواره بحث‌برانگیز بوده است. سرعت تأیید و انتشار بلاک‌های جدید در شبکۀ بیت‌کوین، در مقایسه با کریپتوهای دیگر، بسیار پایین است و در نتیجه مصرف انرژی در آن بالاست.

3- سقف عرضۀ بیت‌کوین بر خلاف غالب کریپتوها محدود است (سقف 21 میلیون)؛ به همین دلیل هرچندسال یکبار رویدادی با اسم پاداش بیت‌کوین داریم. این رویداد هرچند سال یکبار موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت بیت‌کوین می‌شود. بدین ترتیب که در هر 210 هزار بلاک، پاداش بیت‌کوین نصف می‌شود و استخراج بیت‌کوین دشوارتر می‌شود.

آیا ماینینگ قانونی است؟

پاسخ این سوال به صورت کلی «بله» است. اما تعیین اینکه آیا استخراج کریپتو قانونی است یا خبر، بستگی به دو ملاحظۀ کلی دارد:

1- موقعیت مکانی شما کجاست؟ دولت‌های مختلف در سراسر جهان دیدگاه و رویکرد واحدی به مسئلۀ استخراج کریپتو ندارند. برای مثال تفاوت دولت‌های ایالات متحد آمریکا و چین مثال بارزی برای فهم این تفاوت رویکردهاست. همچنین برخی کشورها بر سود فعالیت استخراج کریپتوکارنسی مالیات وضع کرده‌اند و برخی دیگران آن را فعالیت با درآمد بدون مالیات در نظر می‌‌گیرند.

2- آیا به طریقی قانونی کریپتو استخراج می‌کنید؟ شاید بپرسید که طریقۀ غیرقانونی استخراج کریپتو چیست. برای روشن شدن موضوع مثال می‌آوریم؛ برای مثال برخی افراد روی دستگاه رایانۀ کاربران کریپتو بدافزار نصب می‌کنند و بدین ترتیب از قدرت پردازش رایانۀ آن‌ها استفاده می‌کنند. چنین فعالیتی مجرمانه و عموما مشمول مجازات است.

چگونه می‌توان ماینر شد؟

برای ماینر شدن باید سه قدم مهم بردارید:

 1- ساختن یک کیف پول الکترونیکی یا “wallet” 

2- داشتن نرم‌افزار ماینینگ 

و 3- داشتن سخت‌افزار ماینینگ.

 • کیف پول الکترونیکی را از این جهت لازم دارید که اگر در نتیجۀ فعالیت استخراج، توکن‌ یا کوین‌هایی را به عنوان جایزه دریافت کردید، در کیف پول شما ذخیره شوند. کیف پول الکترونیکی در واقع یک حساب بانکی آنلاین و رمزنگاری‎شده است و آدرس منحصربفردی دارد. کیف پول الکترونیکی به شما این اجازه را می‌دهد که با آن توکن بفرستید و دریافت کنید.
 • اکثر نرم‌افزارهای ماینینگ برای دانلود و استفاده رایگان هستند. برای سیستم‌های عامل مختلف نرم‌افزارهای گوناگونی در دسترس است. شما برای کریپتوهای محبوبی مانند بیت‌کوین به انواعی از نرم افزارهای استخراج دسترسی دارید. برخی از آن‌ها بسیار کارآمد هستند و برخی دیگر خیر.
 • تهیۀ سخت‌افزار ماینینگ احتمالا دشوارترین گامی است که برای استخراج باید بردارید. شما برای ماینینگ نیازمند یک رایانۀ قوی هستید، و شاید رایانه‌ای که به طور خاص برای این فعالیت طراحی شده باشد. برخی از این رایانه‌ها تجهیزات جانبی خاصی همچون کارت‌های گرافیکی دارند که قیمتش بالای 15 هزار دلار است.

در مجموع باید گفت که استخراج کریپتوکارنسی فعالیتی نیست که همگان بتوانند به آن بپردازند. زیرا اولاً استخراج کریپتوکارنسی نیاز به منابع زیادی مانند قدرت پردازش کامپیوتر و برق دارد تا بتوان هم کریپتوی جدید تولید کرد و هم بلاکچین را به واسطۀ افزودن اطلاعات به انتهای دفترحساب به روز کرد. دوما استخراج کریپتوکارنسی گران است. در اختیار گرفتن این قدرت پردازش کامپیوتر و این میزان برق مصرفی مستلزم صرف هزینۀ زیاد است. شاید در گذشته این امکان وجود داشت که با رایانۀ شخصی خود فعالیت استخراج را انجام دهید؛ اما برای آنکه بتوانید در فضای رقابت امروز این فعالیت را ادامه دهید، نیازمند ظرفیت فنی و پردازشی بالایی هستید.

استخرهای ماینینگ چه هستند؟

در فرایند استخراج کریپتوکارنسی، جایزۀ تأیید بلاک به ماینری اعطا می‌شود که زودتر از ماینرهای دیگر هش معتبر را پیدا کند؛ اما احتمال اینکه یک ماینر بتواند هش را بیابد، برابر است با بخشی از کل قدرت استخراج شبکه که در اختیار آن ماینر است. ماینرهایی که درصد کوچکی از این قدرت ماینینگ را در اختیار دارند، شانس کمی برای کشف و افزودن بلاک بعدی دارند. استخرهای استخراج برای حل این مسئله ابداع شدند. هدف از استخر استخراج آن است که منابع ماینرها یکجا گرد آورده شود. بدین ترتیب جایزه‌ای که قدرت پردازش کل استخر به ازای افزودن بلاک به دفترحساب بلاکچین دریافت می‌کند، میان ماینرهای آن استخر توزیع می‌شود. این توزیع بر حسب میزان کمکی است که هریک از آن‌ها برای تأیید یک بلاک جدید ارائه کرده‌اند.

دستگاه ماینر چیست؟

دستگاه ماینر همان سخت‌افزار استخراج کریپتوکارنسی است؛ پیش‌تر گفته بودیم که هر “node یا گره رایانه‌ای است که به شبکه متصل است و فرایند استخراج کریپتوکارنسی را پردازش می‌کند. دستگاه ماینر نوعی رایانه است، اما تفاوتش با رایانه آن است که به طور خاص برای حل الگوریتم‌های استخراج کریپتوکارنسی طراحی و ساخته شده‌ است و در نتیجه برای استخراج کریپتوکارنسی، در مقایسه با رایانه‌های معمولی، قدرت محاسباتی بیشتر و مصرف انرژی کمتری دارد.

در سال 2009، زمانی که شبکۀ بیت‌‌‌‌کوین راه‌اندازی شد، تا چندسال اول استخراج بیت‌کوین را می‌شد با هر کامپیوتری که یک “CPU” نسبتاً قوی داشته باشد، انجام داد. اما وقتی شبکه گسترش پیدا کرد، فرایندهای محاسبانی استخراج، که برای امن کردن شبکه لازم بودند، پیچیده‌تر شدند و این موجب شد که ماینرها ناگزیر به دستگاه‌های نیرومندتری روی آورند.

نیاز به سخت‌افزاری که قدرت محاسبانی بیشتری داشته باشد، موجب شد که سخت‌افزارهای تخصصی استخراج به وجود آید. ایسیک (ASIC) یا مدارهای مجتمع برای کاربرد خاص، مدارهایی هستند که برای انجام عملیات خاص و تک منظوره طراحی و ساخته می‌شوند. به همین ترتیب، ماینرهای ایسیک نیز پردازنده‌هایی هستند که صرفا برای استخراج کریپتوکارنسی ساخته شده‌اند. ماهیت بسیار تخصصی این ماینرها به استخراج‌کنندگان کریپتوکارنسی این فرصت را می‌دهد که با صرف انرژی کمتر، سریع‌تر به استخراج بپردازند.

برای خرید یا اجارۀ دستگاه ماینر چه باید کرد؟

خرید دستگاه ماینر یا اجارۀ دستگاه ماینر مستلزم توجه به نکاتی است. هم‌اکنون دستگاه‌های ماینر متنوعی در بازار وجود دارد. سه عاملی که این دستگاه‌ها بر سر آن با یکدیگر رقابت می‌کنند، عبارتند از:

 1. قیمت دستگاه: قیمت سخت‌افزار استخراج کریپتوکارنسی بر اساس کارایی عملیاتی، دوام و قدرت محاسباتی‌اش متغیر است. قاعدتا سخت افزارهای ارزان‌تر کارایی و سودآوری کمتری دارند. اما دستگاه‌های ماینر مجموعا ارزان نیستند و خرید آن‌ها بسیار هزینه‌بر است.
 2. این دستگاه‌ها در واقع انرژی برق را به کریپتوکارنسی تبدیل می‌کنند و در نتیجه برق بسیار زیادی مصرف می‌کنند. از این نظر استفاده از دستگاه ماینر ممکن است به صرفه نباشد.
 3. نرخ هش: هش‌ریت نشان‌دهندۀ آن است که یک دستگاه ماینر قادر است در هر ثانیه چه میزان هش پردازش کند. هرچه نرخ هش یک دستگاه بالاتر باشد، احتمال آن‌که بتوند بلاک‌های بلاکچین را حل کند، بالاتر است. بنابراین هرچه هش‌ریت یک دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز گران‌تر است.

در نتیجه می‌توان گفت بهترین دستگاه ماینر دستگاهی است که مصرف انرژی کمتر، نرخ هش‌ بالاتر و بر اساس این دو مولفه قیمت معقول‌تری داشته باشد.

پیش از خرید یا اجاره ماینر بیت‌ کوین یا هر کریپتوکارنسی دیگری، نکتۀ دیگری که لازم است بدانید آن است که با افزایش تعداد ماینرهای موجود در یک شبکه، برای مثال شبکۀ استخراج بیت‌ کوین، سختی آن شبکه نیز افزایش خواهد یافت و استخراج کریپتوکارنسی دشوارتر خواهد شد.

سختی شبکه به معنای میزان زمانی است که یک ماینر بتواند یک بلاک را استخراج کند؛ وقتی تعداد ماینر در یک شبکه افزایش پیدا کند، زمان استخراج بلاک‌ها رو به کاهش می‌گذارد و از آن‌جایی که مدت زمان استخراج بلاک در یک شبکه ثابت است، با افزایش تعداد ماینرها سختی شبکه افزایش پیدا می‌کند تا زمان استخراج بلاک در شبکه از حدی کمتر نشود.

ماشین حساب استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ماشین حساب ماینر یا ماشین حساب استخراج ارز دیجیتال برای محاسبۀ سود عملیات ماینینگ استفاده می‌شود. این ماشین‌حساب‌ها با اتکا به داده‌های مشخصی مانند نرخ هش، برق مصرفی به وات، هزینۀ هرکیلووات برق، کارمزد استخر و قیمت کریپتوکارنسی مربوطه، رقم احتمالی درآمد و سوددهی شما از استخراج کریپتوکارنسی مربوطه را پیش‌بینی می‌کنند. به سبب حجم بالای معاملات روزانۀ کریپتوکارنسی‌ها و همچنین شرایط بی‌ثبات و نوسان‌دار بازار، ماشین‌حساب‌ استخراج بیت‌‌کوین و سایرارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند تا ماینرها بتوانند به صورت دقیق‌تری سود خود را محاسبه کنند. ماشین‌حساب ماینر را می‌توان به صورت آنلاین در سایت صرافی‌های کریپتوکارنسی مشاهده و از آن‌ها استفاده کرد.

منابع:

investopedia.com

en.wikipedia.org

fa.wikipedia.org

sectigostore.com

academy.binance.com

cryptotrader.tax

نویسنده: ترانه دادمانی

نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید

4 + پنج =